Zenészekkel kampányol a bullying ellen az UNICEF
Szerző: Edunext
A gyermekjogi szervezet kampányt indított az iskolai zaklatás ellen: a #NENÉZZFÉLRE nevű kampányban népszerű hazai zenészekkel igyekeznek felhívni a figyelmet a bántalmazás megelőzésére. Az UNICEF Magyarország ráadásul kifejlesztette a HelpApp nevű applikációt is, amelynek segítségével az áldozat szakember támogatását kérheti, vagy akár segítséget is kérhet.
A magyar középiskolások 85 százalékát zaklatták már az iskolában, 66 százalékukat pedig rendszeresen érte vagy éri fizikai, lelki vagy verbális erőszak kortársaitól – derül ki az UNICEF Magyarország 2022-es felméréséből.
A gyermekjogi szervezet éppen ezért kampányt indított, hiszen alig néhány nappal az iskolakezdés előtt különösen fontos felhívni a figyelmet az iskolai bántalmazás ártalmaira, továbbá arra is, hogy érdemes segítséget kérni, ha valakit fizikai, verbális, vagy online zaklatás ér.
Míg a digitalizáció megjelenése előtt a tanítás után a diákok megszabadulhattak a zaklatóiktól, mostanra már úgymond „hazaviszik” a bántalmazást, hiszen az online térben tovább folytatódik, ami az iskolában elkezdődött: személyes üzenetek formájában, vagy a közösségi médiában. A bántalmazási esetek kimagasló többségében az osztálytársak az elkövetők, de előfordul, hogy az iskolai közösség más tagjai, esetenként a tanárok is részt vesznek a bántalmazásban (21%).
Fotó: Pexels
Az sem ritka ráadásul, hogy a bántalmazás már a 6-10 éves korosztálynál is jelen van, a napi szinten zaklatásnak kitett gyerekek pedig inkább otthon maradnak. Ráadásul a mentális egészségükre is negatív hatást gyakorol hosszabb távon, ha egy diáktársuk csúfolja, bántja őket.
– A gyermekvédelmi szervezet fő célja a szülők és pedagógusok figyelmének felhívása a téma fontosságára és a probléma súlyosságára, a segítségnyújtás, valamint az érintett gyerekek támogatása.
– szerepel a felhívás honlapján.
A válaszadók közül csak minden ötödik fiatal állítja, hogy osztályközösségében nem ismer sem bántalmazottat, sem bántalmazót. Elgondolkodtató azonban, hogy a válaszadók csupán kétharmada ítéli el az iskolai és online zaklatás minden változatát, ugyanakkor minden harmadik bántalmazott gyerekkel előfordult már, hogy a napi szintű iskolai zaklatás miatt nem ment be az óráira.
Fotó: Pexels
A #NENÉZZFÉLRE nevű kampányban éppen ezért zenészekkel igyekeznek felhívni a figyelmet a bántalmazás megelőzésére. Lil Frakk, a Halott Pénz, T. Danny és a Bagossy Brothers Company is felszólalt például, akiknek a kampányait a STRAND Fesztivál összes színpadának kivetítőjén láthatják a fesztiválozók.
A bántalmazásban érintett gyerekek számára az UNICEF Magyarország pedig kifejlesztette HelpApp nevű applikációját, amely lehetőséget biztosít az áldozat, vagy a szemlélő számára ahhoz, hogy szakemberek támogatását vegye igénybe vagy akár egy kattintással segítséget kérjen.